Nasze artykuły to drogowskazy ku postępowi, wspierając rozwój społeczny.

Sandomierz: symbol pamięci i oporu.

17 marca 2024 roku

W rocznicę tragicznych wydarzeń z 16 marca 1942 roku, w Sandomierzu odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary terroru hitlerowskiego. Tegoroczne obchody zyskały szczególny wymiar, nawiązując masowych aresztowań sandomierzan, w tym przedstawicieli lokalnej elity intelektualnej i duchowieństwa.

Mroczna rocznica

16 marca 1942 roku na sandomierskim rynku zgromadzono około 200 osób. Aresztowani zostali duchowni, nauczyciele, kupcy, rzemieślnicy i rolnicy. Po brutalnych przesłuchaniach osadzono ich w sandomierskim zamku. Część z nich zamordowano w egzekucjach w Sandomierzu i okolicach, a pozostali trafili do obozów koncentracyjnych, gdzie zginęli w męczeńskich torturach.

Pamięć wciąż żywa

Pomimo upływu lat pamięć o tych tragicznych wydarzeniach jest w Sandomierzu wciąż żywa. W niedzielę mieszkańcy miasta, samorządowcy, kombatanci,

harcerze i młodzież szkolna zebrali się w Bazylice Katedralnej, by modlić się za dusze ofiar terroru hitlerowskiego.

Przemówienie okolicznościowe wygłosił Burmistrz Sandomierza, Marcin Marzec, oddając cześć pomordowanym. W uroczystościach uczestniczyli również przedstawiciele władz powiatowych, w tym Wicestarosta Sandomierski Paweł Niedźwiedź oraz Członkowie Zarządu Powiatu Grażyna Szklarska i Ryszard Nagórny.

Symbol zaangażowania

Paweł Niedźwiedź, obecny na uroczystościach, z powagą i szacunkiem oddał cześć ofiarom. Złożył kwiaty i zapalił znicz pod Pomnikiem Sandomierzan – Ofiar II Wojny Światowej.

Ten gest stał się symbolem jego zaangażowania w kultywowanie pamięci o tragicznej przeszłości Sandomierza.

Obowiązek przyszłych pokoleń

Rzeczsamorządowa podkreśla, że pamięć o przeszłości jest fundamentem dla budowania lepszej przyszłości. Dlatego też apeluje do wszystkich mieszkańców, a szczególnie do młodego pokolenia, aby pamiętali o ofiarach terroru hitlerowskiego i przekazywali tę pamięć dalej. To nasz wspólny obowiązek, aby okrucieństwa tamtych czasów nigdy się nie powtórzyły.