Ministerstwo Obrony Narodowej może zapewnić środki na rozbudowę Targów Kielce

Dyrekcja Targów Kielce prowadzi rozmowy z Ministerstwem Obrony Narodowej na temat pozyskania dodatkowego kapitału. Uzyskane środki mają zostać przeznaczone na budowę nowej hali wystawienniczej, która będzie niezbędna do rozwoju Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (MSPO) i innych wydarzeń.

„Z pewnością znajdziemy sposób na owocną współpracę” – zadeklarował wiceminister obrony narodowej.

Nowa hala o powierzchni ok. 12 tys. m kw. będzie dwukrotnie większa od największej istniejącej hali targowej. Koszt budowy, w zależności od przyjętej koncepcji, wyniesie od 70 do 95 mln zł.

Prezes Targów Kielce, Andrzej Mochoń, podczas wspólnej konferencji z wiceministrem obrony Cezarym Tomczykiem, przedstawił koncepcję pozyskania dofinansowania.

„Potrafimy efektywnie wykorzystać pozyskane środki, aby to miejsce doskonale spełniało swoją funkcję, a potrzeby wystawiennicze stale rosną” – podkreślił Mochoń.

„Dokładnie przeanalizujemy tę propozycję i wspólnie (z Targami) wypracujemy odpowiednią formę współpracy” – odpowiedział wiceminister Cezary Tomczyk.

Prezes Targów, Andrzej Mochoń, przypomniał, że MON jest ważnym partnerem podczas MSPO, które jest trzecim co do wielkości tego typu wydarzeniem w Europie i stanowi „bramę na świat dla polskiego przemysłu zbrojeniowego”. Podkreślił rosnące z roku na rok zainteresowanie MSPO. Ze względu na ograniczoną powierzchnię wystawienniczą, targi muszą korzystać z dodatkowych hal namiotowych, aby pomieścić wszystkich wystawców.

Potrzeba budowy nowej hali wystawienniczej jest dyskutowana od kilku lat. Nowy obiekt ma mieć powierzchnię ok. 12 tys. m kw. i być dwukrotnie większy od największej istniejącej hali targowej. Koszt budowy, w zależności od przyjętej koncepcji, wyniesie od 70 do 95 mln zł.

Andrzej Mochoń wyraził nadzieję na „współpracę i zaangażowanie kapitału Skarbu Państwa w Targi Kielce”. Jego zdaniem umożliwi to „szybką budowę nowej hali”.

„Potrafimy efektywnie wykorzystać pozyskane środki, aby to miejsce doskonale spełniało swoją funkcję, a potrzeby wystawiennicze stale rosną” – zaznaczył.

Wycena wartości udziałów spółki została już przeprowadzona.

„Najważniejsze jest, aby Targi Kielce mogły się rozwijać” – dodał, informując, że w celu pozyskania kapitału dokonano wyceny określającej wartość udziałów spółki.

„Najważniejsze jest, aby Targi Kielce mogły się rozwijać. Będę oferował pomoc wszędzie tam, gdzie będzie to możliwe” – powiedział wiceminister obrony Cezary Tomczyk. „Dokładnie przeanalizujemy tę propozycję i wspólnie (z Targami) wypracujemy odpowiednią formę współpracy” – dodał. Podkreślił również, że MON jest „głównym klientem i użytkownikiem” targów podczas MSPO.

„Chcemy, aby polski przemysł zbrojeniowy, a także światowy, mógł wystawiać się właśnie tutaj, na targach kieleckich. Z naszego punktu widzenia jest to naprawdę bardzo ważna impreza” – powiedział.

Najlepsza opcja, gdy wojsko od początku do końca wie, co chce kupić Podkreślił, że wydarzenia takie jak MSPO sprzyjają procesowi modernizacji polskiej armii. W tym kontekście zwrócił uwagę na konieczność odejścia od pozyskiwania sprzętu wojskowego w ramach tzw. pilnej potrzeby operacyjnej.