Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) zapowiada zmiany w ustawie Prawo o aktach stanu cywilnego. Nowelizacja ma dotyczyć m.in. kwestii tzw. danych krytych, czyli wpisywania fikcyjnych danych ojca dziecka w akcie urodzenia.
Zmiany są odpowiedzią na skargi rodziców, którzy nie zgadzają się z obowiązującymi przepisami. Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do MSWiA w tej sprawie, a wiceminister Tomasz Szymański poinformował o rozpoczęciu prac nad nowelizacją ustawy.
Głównym celem zmian ma być wprowadzenie fakultatywności zamieszczania danych krytych w akcie urodzenia dziecka. Oznacza to, że decyzja co do wpisywania danych ojca będzie należeć do matki dziecka lub do samego dziecka po osiągnięciu pełnoletności. W przypadku chęci zachowania anonimowości, kierownik urzędu stanu cywilnego będzie mógł wpisać fikcyjne imię i nazwisko ojca.
Obecnie, zgodnie z Prawem o aktach stanu cywilnego, w przypadku braku ustalenia ojcostwa, w akcie urodzenia wpisuje się imię wskazane przez matkę lub wybrane przez kierownika urzędu. Nazwisko ojca zawsze jest takie samo jak nazwisko matki z chwili urodzenia dziecka, z adnotacją o wpisaniu danych ojca.
Nowelizacja ustawy ma na celu zwiększenie autonomii rodziców i uwzględnienie ich praw do ochrony prywatności.
Prace nad nowelizacją ustawy są w toku. MSWiA konsultuje się z przedstawicielami urzędów stanu cywilnego oraz organizacjami zrzeszającymi rodziców. Ostateczny kształt zmian zostanie wypracowany w najbliższym czasie.
Należy pamiętać, że powyższy tekst jest jedynie streszczeniem informacji dostępnych publicznie i nie stanowi oficjalnego stanowiska MSWiA.