Fot. Mikołaj Michalecki/Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie
Przyszłość Unii Europejskiej, polityka spójności oraz rozwój regionów były głównymi tematami 11. konferencji na temat pomocniczości, zorganizowanej po raz pierwszy w Warszawie. Wydarzenie, odbywające się co dwa lata, ma na celu wzmocnienie unijnego dialogu między instytucjami a samorządami, umożliwiając wymianę doświadczeń i stanowisk.
Znaczenie konferencji pomocniczości w unijnym dialogu
Konferencja stanowi kluczową platformę do wymiany doświadczeń między instytucjami UE a zainteresowanymi stronami działającymi na rzecz pomocniczości i lepszego stanowienia prawa. Tegoroczne wydarzenie miało szczególne znaczenie w kontekście nadchodzących wyborów do Parlamentu Europejskiego oraz ustalania nowego cyklu instytucjonalnego Unii Europejskiej.
Przyszłość polityki spójności a stanowisko Polski
„Dyskusja na temat przyszłej polityki spójności trwa już od ok. 2 lat. Uczestniczą w niej również przedstawiciele naszego ministerstwa,” powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski. „Wsłuchujemy się w głosy instytucji europejskich, państw, regionów oraz środowiska naukowego. Promujemy nasze stanowisko przyjęte w październiku tego roku, akcentując potrzebę zarządzania dzielonego, partnerstwa oraz odpowiedniego budżetu na politykę spójności.”
Polski sprzeciw wobec centralizacji budżetu UE
Polskie regiony jednogłośnie sprzeciwiają się centralizacji unijnego budżetu, która miałaby przejawiać się poprzez odejście od zarządzania programami polityki spójności na poziomie regionalnym.
„Centralizacja jest działaniem sprzecznym z zasadą pomocniczości i obniża efektywność działań na rzecz spójności gospodarczej,” zaznaczył marszałek Adam Struzik. „Polityka spójności jest kluczowym sukcesem UE, umożliwiającym rozwój regionalnych wspólnot.”
Rola miast i regionów w polityce unijnej
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zwrócił uwagę na znaczenie roli miast i regionów w unijnej polityce: „Przez dziesięciolecia regiony odgrywały kluczową rolę w ustalaniu priorytetów wydatkowania unijnych funduszy. Wzmocnienie ich pozycji jest istotne w walce z populizmem.”
Zagrożenia wynikające z nacjonalizacji funduszy UE
Pomysł zastąpienia programów polityki spójności narodowymi wzbudza emocje. „Centralizacja funduszy regionalnych to de facto ich nacjonalizacja, która osłabi regiony i unijną integrację,” podkreśla marszałek Olgierd Geblewicz.
Polityka spójności jako narzędzie integracji europejskiej
Polityka spójności, oparta na zarządzaniu wielopoziomowym i delegacji kompetencji na poziom lokalny, jest najskuteczniejsza w przeciwdziałaniu eurosceptycyzmowi i radykalizacji. Zgodnie ze stanowiskiem Zarządu Związku Województw, regiony powinny mieć aktywną rolę w realizacji polityki rozwoju, by efektywnie odpowiadać na lokalne potrzeby i wyzwania.
Apel o utrzymanie zasad polityki spójności
Polskie regiony apelują o reformę unijnego budżetu z zachowaniem zasady „Do not harm regional subsidiarity” („Nie szkodź regionalnej pomocniczości”). Wzmocnienie zasady partnerstwa oraz wielopoziomowego zarządzania jest kluczowe, by utrzymać dialog i jedność w UE.
Głos europejskich regionów
Podobne stanowiska prezentują inne regiony w Europie. Antje Grotheer, przewodnicząca parlamentu kraju związkowego Brema, stwierdziła, że „propozycje centralizacji podważają wartość dodaną polityki regionalnej UE, zagrażając integracji europejskiej”.
KONTAKT:
Marta Milewska
Rzeczniczka Prasowa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego
Tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974
E-mail: rzecznik@mazovia.pl
Źródło informacji: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie