Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) przyznał Polsce 300 mln euro na rozwój komponentu satelitarnego tarczy antyrakietowej, czyli tzw. „żelaznej kopuły”. Umowę o dofinansowaniu podpisano 20 maja w Warszawie podczas spotkania premiera Donalda Tuska z prezes EBI Nadią Calviño.
Polska od lat zabiega o zbudowanie systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, który ma chronić kraj przed atakami z zewnątrz. Inicjatywa zyskała na znaczeniu w kontekście wojny w Ukrainie i rosnącego zagrożenia ze strony Rosji.
Oprócz dofinansowania z EBI, Polska przeznaczy na ten cel również 10 mld zł z budżetu państwa. Plan ten, nazwany „Tarcza Wschód”, obejmuje m.in. budowę nowych fortów, modernizację uzbrojenia i szkolenie żołnierzy.
Współpraca z EBI jest dla Polski bardzo ważna. Bank od 20 lat wspiera inwestycje w naszym kraju, przeznaczając na ten cel łącznie kwotę blisko 100 mld euro. Środki te zostały wykorzystane m.in. na budowę dróg, transformację energetyczną i rozwój infrastruktury.
Polska liczy na dalsze wsparcie EBI w kwestiach bezpieczeństwa i obrony. Premier Tusk podkreślił, że „idea paneuropejskiej obrony powietrznej staje się coraz bardziej realnym, praktycznym planem”. Zapowiedział też, że Polska wspólnie z innymi krajami UE przedstawi tę inicjatywę unijnym władzom.
Inwestycja w „żelazną kopułę” to ważny krok w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa Polski i całej Europy. Dzięki temu państwa UE będą lepiej chronione przed potencjalnymi zagrożeniami.
Warto podkreślić, że dofinansowanie z EBI ma charakter bezzwrotny. Oznacza to, że Polska nie będzie musiała spłacać pożyczki.