Minister sprawiedliwości Adam Bodnar zaprezentował w Kancelarii Premiera nowe propozycje zmian w polskim sądownictwie, które mają na celu przywrócenie ładu konstytucyjnego oraz uregulowanie kwestii dotyczących tzw. neosędziów. Rozwiązania te są kluczowe dla dalszego rozwoju polskiego systemu prawnego.
Konsultacje obywatelskie w Kancelarii Premiera
W trakcie konsultacji obywatelskich, które odbyły się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, wzięli udział premier Donald Tusk, minister Adam Bodnar, oraz przedstawiciele środowisk prawniczych. Dyskusja dotyczyła sposobów na przywrócenie praworządności w Polsce.
Premier Donald Tusk wyraził zadowolenie z porozumienia, jakie udało się osiągnąć:
„Łączy nas jedna myśl – rządy prawa w Polsce to nasz wspólny priorytet.”
Trzy grupy sędziów w ramach reformy
Minister Bodnar przedstawił podział sędziów powołanych po 2018 roku na trzy grupy:
- Pierwsza grupa obejmuje osoby, które nie miały innej możliwości powołania i musiały uczestniczyć w procedurze z udziałem nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Ustawodawstwo uzna ich powołanie za zgodne z Konstytucją.
- Druga grupa to sędziowie, którzy aktywnie wspierali budowę „niedemokratycznego porządku”. Ich awans zostanie cofnięty.
- Trzecia grupa to osoby, które zgłosiły czynny żal i przyznały, że ich wybory były błędne. Po złożeniu oświadczenia będą mogli wrócić do pracy w sądach.
Reforma Sądu Najwyższego
Zmiany w ustawie o Sądzie Najwyższym obejmą likwidację Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Izby Odpowiedzialności Zawodowej. Minister Bodnar podkreślił również konieczność wprowadzenia okresu przejściowego, który umożliwi powrót do orzekania sędziów w stanie spoczynku.