Nowa lista refundacyjna przyniesie rewolucyjne zmiany dla pacjentów z nowotworami krwi

IRSS

Polska hematoonkologia rozwija się w szybkim tempie, a nadchodząca lista refundacyjna, która ma wejść w życie 17 września 2024 roku, może być przełomowa dla pacjentów z nowotworami krwi. Wśród nowych terapii znajdują się przełomowe metody leczenia, takie jak terapie CAR-T i przeciwciała bispecyficzne, które oferują bardziej precyzyjne leczenie w porównaniu z tradycyjnymi metodami. Wraz z nimi, Ministerstwo Zdrowia planuje wprowadzić sześć nowych wskazań w obszarze hematoonkologii.

Postęp w leczeniu nowotworów krwi

Od 2019 roku pacjenci w Polsce mają coraz lepszy dostęp do nowoczesnych terapii hematologicznych, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Zrefundowano już 75 nowych terapii, a ich liczba ma wzrosnąć do ponad 90. To kluczowy krok w walce z nowotworami krwi, w tym białaczkami, chłoniakami i szpiczakami plazmocytowymi. Jak podkreśla prof. dr hab. Ewa Lech-Marańda, dyrektor Instytutu Hematologii i Transfuzjologii, rozwój terapii w Polsce odpowiada poziomowi europejskiemu, jednak wciąż pojawiają się nowe wyzwania.

Nowe priorytety i terapie

Ministerstwo Zdrowia postrzega inwestycje w nowoczesne terapie jako priorytet zdrowotny. Zamiast postrzegać nowe technologie jako wyzwanie finansowe, traktowane są one jako inwestycja w zdrowie. Przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia, Mateusz Oczkowski, zaznaczył, że nowa lista refundacyjna ma przynieść sześć nowych wskazań, w tym dwie nowe terapie CAR-T oraz trzy przeciwciała bispecyficzne, które mają ogromny potencjał w leczeniu nowotworów krwi.

Wyzwania w dostępności hematologów

Pomimo postępów w leczeniu, Polska boryka się z niedoborem hematologów. Obecnie jest ich około 594, co oznacza, że na 100 000 mieszkańców przypada 1,57 specjalistów. Wzrost liczby hematologów jest niezbędny, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na opiekę nad pacjentami z nowotworami krwi, których leczenie trwa coraz dłużej.

Europejska perspektywa

Na poziomie europejskim choroby rzadkie, w tym hematoonkologia, zyskują coraz większą uwagę. Europejska sieć ERN-EuroBloodNet wspiera leczenie pacjentów z rzadkimi chorobami hematologicznymi, a polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej w 2025 roku może stanowić platformę do dalszej dyskusji na temat przyszłości leczenia nowotworów krwi.

Miesiąc świadomości nowotworów krwi

Wrzesień jest miesiącem świadomości nowotworów krwi. Debata, która odbyła się w ramach cyklu „Healthcare Policy Roundtable” zorganizowanego przez Instytut Rozwoju Spraw Społecznych, stanowiła kluczowy moment w dyskusji o przyszłości leczenia hematoonkologicznego w Polsce.


Źródło informacji: IRSS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *