Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowuje nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich. Kluczowe zmiany obejmą art. 21, który nakłada obowiązki na pracodawców oraz organizatorów współpracujących z osobami pracującymi z dziećmi.
Priorytetowe podejście do nowelizacji
O podjętych działaniach poinformowano w odpowiedzi na interpelację poselską. Jak zaznaczyła Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości:
„Decyzją Ministra Sprawiedliwości Adama Bodnara pracom legislacyjnym nad projektem ustawy nadano charakter priorytetowy. Projekt jest procedowany w trybie odrębnym, aby nowe regulacje mogły jak najszybciej wejść w życie i być stosowane”.
Wyłączenia i nowe definicje w przepisach
Nowelizacja uwzględni sytuacje, w których stosowanie art. 21 może zostać wyłączone. Obecne przepisy zobowiązują osoby pracujące z dziećmi, m.in. w zakresie wychowania, edukacji, wypoczynku, leczenia czy opieki psychologicznej, do przedstawienia zaświadczenia o niekaralności oraz weryfikacji w odpowiednich rejestrach.
Prace nad nowelizacją wynikają z trudności interpretacyjnych związanych z definicjami takich pojęć jak „dopuszczenie do działalności” oraz „opieka, edukacja, wychowanie i wypoczynek”.
Krajowy Plan Przeciwdziałania Przemocy
Do końca 2025 roku Zespół ds. Ochrony Małoletnich ma opracować Krajowy Plan Przeciwdziałania Przemocy na Szkodę Małoletnich, którego przyjęcie przez Radę Ministrów zaplanowano na 31 grudnia 2026 roku. Plan ten jest zgodny z zapisami ustawy z dnia 28 lipca 2023 r., zwanej potocznie „ustawą Kamilka” lub „lex Kamilek”.
Centralny system teleinformatyczny
Ministerstwo Sprawiedliwości, we współpracy z innymi resortami, pracuje nad uruchomieniem centralnego systemu teleinformatycznego. Ma on usprawnić obsługę spraw związanych z przemocą domową i umożliwić monitorowanie sytuacji małoletnich pokrzywdzonych przemocą. System zapewni wymianę informacji między instytucjami, nawet gdy osoba zmieni miejsce zamieszkania, a także pełną digitalizację czynności podejmowanych przez odpowiednie podmioty.
„System pozwoli na efektywną wymianę informacji między wszystkimi uczestnikami systemu przeciwdziałania i reagowania na przemoc, co znacząco zwiększy skuteczność działań” – podkreślono w odpowiedzi na interpelację.
Lex Kamilek – nowa jakość ochrony dzieci
Uchwalona 28 lipca 2023 r. ustawa, zwana „lex Kamilek”, wprowadziła zmiany w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym oraz innych ustawach. Jej celem było stworzenie bardziej kompleksowych i skutecznych narzędzi ochrony dzieci przed przemocą i krzywdzeniem.
Podsumowanie
Planowane zmiany w ustawie oraz wdrażane systemy cyfrowe to krok w stronę lepszej ochrony dzieci i skuteczniejszego przeciwdziałania przestępczości na tle seksualnym. Ministerstwo Sprawiedliwości podkreśla, że nadanie priorytetu tym działaniom jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa najmłodszym.