„Rzecz Samorządowa: Dane, które otwierają oczy. Informacje, które pobudzają do działania. Skuteczność, która przekracza oczekiwania.”

Ministerstwo Edukacji Narodowej, we współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej, postanowiło przedłużyć termin zgłaszania szkół do III edycji programu „Edukacja z wojskiem” do 6 maja 2025 r. Zmiana terminu jest odpowiedzią na duże zainteresowanie tą inicjatywą.

„Edukacja z wojskiem” – cel i założenia programu

Celem programu jest zwiększenie świadomości młodzieży na temat bezpieczeństwa narodowego oraz umiejętności obrony i ochrony ludności. Zajęcia prowadzone przez żołnierzy Wojska Polskiego mają na celu przygotowanie uczniów do radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych i zagrożeniach, a także przekazanie podstawowych informacji na temat pierwszej pomocy, alarmowania, ewakuacji i zagrożeń informacyjnych.

Nowy termin – 6 maja 2025 r.

Początkowo nabór do programu miał zakończyć się 25 kwietnia, jednak z uwagi na ogromne zainteresowanie, Ministerstwo Edukacji Narodowej, wspólnie z Ministerstwem Obrony Narodowej, podjęło decyzję o wydłużeniu terminu zgłoszeń do 6 maja 2025 roku. Szkoły zainteresowane uczestnictwem muszą zgłosić się do tego terminu, aby wziąć udział w tegorocznej edycji.

Jak wygląda realizacja programu?

Program będzie realizowany w szkołach od 12 maja do 20 czerwca 2025 r. Zajęcia będą prowadzone w różnych formach – od lekcji w klasach, po ćwiczenia na boiskach i skwerach szkolnych, a ich treści będą dostosowane do wieku uczniów. Żołnierze Wojska Polskiego będą uczyć młodzież zasad reagowania w sytuacjach kryzysowych, jak również budowania odporności na dezinformację i inne cyberzagrożenia.

Program „Edukacja z wojskiem” obejmuje wszystkie grupy wiekowe, z wyjątkiem klas VIII szkół podstawowych i I klas szkół ponadpodstawowych, w których już realizowana jest edukacja dla bezpieczeństwa. Dodatkowo, w szkołach ponadpodstawowych możliwe będzie zorganizowanie spotkania z weteranem, w ramach współpracy z Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa.

Dotychczasowe sukcesy programu

W poprzednich edycjach programu wzięło udział ponad cztery tysiące szkół, a kolejna edycja ma szansę przyciągnąć jeszcze większą liczbę placówek. Program cieszy się rosnącym zainteresowaniem zarówno wśród szkół, jak i samorządów, które mają kluczowy wpływ na wybór placówek biorących udział w projekcie.

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *