„Rzecz Samorządowa: Dane, które otwierają oczy. Informacje, które pobudzają do działania. Skuteczność, która przekracza oczekiwania.”

Konin: Uroczyste obchody 106. rocznicy odzyskania niepodległości – Msza, Marsz i Medal dla Zasłużonych

Fot. UM Konin

W Koninie mieszkańcy uczcili 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości poprzez szereg uroczystości, które miały miejsce 10 i 11 listopada. W programie znalazły się msza święta, składanie kwiatów, przyrzeczenie Związku Strzeleckiego, apel pamięci oraz pokaz musztry paradnej. Obchody były wzbogacone muzyką Orkiestry Dętej PAK KWB Konin.

Msza Święta i Składanie Kwiatów

Na rozpoczęcie obchodów odbyła się uroczysta msza święta, po której delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. W ceremonii wzięli udział przedstawiciele miasta oraz mieszkańcy, którzy przybyli oddać hołd bohaterom walk o niepodległość.

Wręczenie Odznaczeń i Medali

Decyzją prezydenta Konina, Piotra Korytkowskiego, Odznaką Honorową Za Zasługi dla Miasta Konina wyróżnieni zostali:

  • Michał Zawacki – wieloletni dziennikarz radiowy i telewizyjny, aktywny działacz sportowy, promujący konińską piłkę nożną na antenach TVP Sport i Eurosportu.
  • Anna Krystyna Łuczak – pracownica Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Koninie, zaangażowana w planowanie kosztów działalności firmy.

Prezes Związku Inwalidów Wojennych w Koninie, major Jan Sznajder, wręczył specjalne podziękowania za wsparcie i zaangażowanie w działalność konińskiego oddziału Związku Inwalidów Wojennych RP. Podziękowania otrzymali:

  • Piotr Korytkowski – prezydent Konina,
  • Henryk Drzewiecki – prezes MZGOK Sp. z o.o. w Koninie,
  • Jadwiga Łopaciuk – przedstawicielka Związku Inwalidów Wojennych w Koninie.

Medalem 80-lecia Ligi Obrony Kraju uhonorowano osoby zasłużone w krzewieniu postaw patriotycznych wśród młodzieży:

  • Piotr Korytkowski – prezydent Konina,
  • Witold Nowak – zastępca prezydenta Konina,
  • Tomasz Kucharczyk – dyrektor Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika w Koninie.

Odznaczenia wręczył prezes Powiatowej Organizacji Ligi Obrony Kraju w Koninie, podpułkownik rezerwy Wojciech Kacprzak.

Atrakcje na Placu Wolności

Na placu Wolności na mieszkańców czekały tradycyjne rogale marcińskie, herbata oraz wojskowa grochówka. Uroczystości zakończył koncert Ewy Bem & Grzech Piotrowski Band w Konińskim Domu Kultury. Było to wyjątkowe wydarzenie, które przyciągnęło licznych mieszkańców i gości.

Rajd Niepodległościowy

11 listopada o poranku grupa rowerzystów z CIKLO PTTK Konin wyruszyła na tradycyjny Rajd Niepodległościowy, przypominając o ważnych wartościach patriotycznych i aktywnym spędzaniu święta niepodległości.

Spacer Niepodległościowy i Pamięć o Ofiarach Egzekucji z 1939 roku

Obchody rozpoczęły się już 10 listopada, kiedy mieszkańcy wraz z przewodnikiem Andrzejem Łąckim wyruszyli na Spacer Niepodległościowy. W trakcie spaceru, wraz z prezydentem Piotrem Korytkowskim, zastępcą prezydenta Witoldem Nowakiem oraz delegacją z Miasta Koła, oddano hołd ofiarom masowej egzekucji z 1939 roku na cmentarzu żydowskim przy ul. Nadrzecznej, gdzie 85 lat temu Niemcy rozstrzelali ponad 50 mieszkańców Konina i okolic. Tablica z nazwiskami zidentyfikowanych ofiar przypomina o tragicznych wydarzeniach, które miały miejsce w tym miejscu.

Źródło informacji: UM Konin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *