Konin: Niskoemisyjny Transport Publiczny w Subregionie Konińskim

Miasto Konin przystępuje do realizacji nowatorskiego projektu „Niskoemisyjny transport publiczny w subregionie konińskim”. Dzięki wsparciu z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, miasto otrzymało dofinansowanie w wysokości ponad 135 milionów złotych. Całkowita wartość projektu wynosi przeszło 226 milionów złotych.

Nowoczesne Centrum Przesiadkowe i Infrastruktura Wodorowa

Jednym z kluczowych elementów projektu jest budowa nowoczesnego Centrum Przesiadkowego przy dworcu PKP. Jak zapowiada prezydent Konina, Piotr Korytkowski, centrum ma stać się „superprzystankiem”, który zintegrowany będzie z różnymi środkami transportu. Pasażerowie MZK, PKS, prywatni przewoźnicy, a także rowerzyści będą mogli korzystać z nowego węzła przesiadkowego, który będzie sąsiadował z nowym dworcem PKP i postojem taksówek. Inwestycja zmieni oblicze okolicy dworca od strony wiaduktu Pokoju i ma zostać oddana do użytku w 2026 roku.

Projekt zakłada także budowę nowej zajezdni autobusowej oraz stacji tankowania wodoru. Do końca realizacji projektu planowane jest wprowadzenie do użytku 10 autobusów wodorowych, co przyczyni się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń i poprawy jakości powietrza w mieście.

System Informacji Pasażerskiej i Wspólny Bilet

Projekt obejmuje również rozbudowę systemu informacji pasażerskiej, co poprawi komfort podróżowania i ułatwi korzystanie z transportu publicznego. Dodatkowo, wprowadzony zostanie wspólny bilet dla MZK, PKS i Kolei Wielkopolskich, co umożliwi pasażerom korzystanie z różnych środków transportu na jednym bilecie.

Partnerstwo i Finansowanie

Projekt „Niskoemisyjny transport publiczny w subregionie konińskim” realizowany jest w partnerstwie Konina z miastem Koło oraz spółkami MZK i PKS. Całość przedsięwzięcia koordynowana jest przez Zarząd Dróg Miejskich. 70% kosztów projektu pokryje dofinansowanie z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, 15% pochodzi z budżetu państwa, a pozostałe 15% to środki własne.

Priorytet w Programie Regionalnym

Projekt wpisuje się w Priorytet 10: Sprawiedliwa transformacja Wielkopolski Wschodniej, Działanie 10.5 „Sprawnie funkcjonujący i zdekarbonizowany transport publiczny”, w ramach Programu Regionalnego Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027. Inicjatywa ma na celu zwiększenie efektywności transportu publicznego, poprawę jakości życia mieszkańców oraz wspieranie procesów dekarbonizacji w regionie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *