Izrael wezwał Organizację Narodów Zjednoczonych do wycofania sił pokojowych UNIFIL z Libanu, jednak ONZ poinformowało, że nie planuje wycofania swoich żołnierzy, w tym 213 Polaków. Te wydarzenia mają miejsce w kontekście rosnącego napięcia w regionie.
Izraelskie wojska naruszają teren bazy UNIFIL
13 października izraelskie czołgi wjechały na teren bazy UNIFIL w miejscowości Ramja, co doprowadziło do zniszczenia bramy wjazdowej. Wkrótce potem w pobliżu bazy eksplodowały pociski, co spowodowało zasłonięcie terenu gęstym dymem. Personel ONZ musiał użyć masek przeciwgazowych, jednak 15 osób potrzebowało pomocy medycznej.
Siły UNIFIL oskarżyły Izrael o „rażące naruszenie” ich bazy. Izraelska armia wyjaśniła, że wjazd czołgu na teren bazy był przypadkowy i miał miejsce podczas ewakuacji rannych żołnierzy.
Reakcja Izraela: Apel Netanjahu o wycofanie sił UNIFIL
Premier Izraela, Benjamin Netanjahu, wkrótce po incydencie wydał oficjalne oświadczenie, w którym wezwał siły ONZ do opuszczenia Libanu. Netanjahu stwierdził, że ONZ operuje w obszarach kontrolowanych przez Hezbollah, co stwarza zagrożenie dla personelu. „Nadszedł czas, byście wycofali się z terenów będących twierdzami Hezbollahu i ze stref walki” – powiedział premier Izraela.
Izraelska armia dodała, że wielokrotnie wzywała ONZ do wycofania sił UNIFIL, twierdząc, że ich obecność w tych rejonach umożliwia Hezbollahowi wykorzystanie ich jako „ludzkich tarcz”.
Odpowiedź ONZ: Siły UNIFIL pozostaną na miejscu
Na apel Netanjahu odpowiedział rzecznik ONZ, Stéphane Dujarric, podkreślając, że żołnierze UNIFIL pozostaną na swoich stanowiskach, a flaga ONZ nadal będzie powiewać. Dujarric zaznaczył, że ataki na siły pokojowe naruszają prawo międzynarodowe, w tym prawo humanitarne. „Personel misji pokojowej oraz ich bazy nie mogą być celem działań zbrojnych” – dodał rzecznik.
Trwająca misja UNIFIL i obecność polskich żołnierzy
Misja UNIFIL, utworzona w 1978 roku, ma na celu nadzorowanie pokoju w południowym Libanie. Obecnie w jej ramach służy ponad 10 tysięcy żołnierzy z 50 krajów, w tym 213 z Polski. W ostatnich dniach pięciu członków misji UNIFIL zostało rannych w wyniku izraelskiej ofensywy, a liczba ofiar cywilnych w całym Libanie wzrosła do 1400 od końca września.
Podsumowanie:
Pomimo apeli Izraela, ONZ utrzymuje, że siły UNIFIL pozostaną w Libanie, gdzie mają za zadanie utrzymać pokój i monitorować sytuację na granicy. Misja, w której uczestniczą także polscy żołnierze, staje przed coraz większymi wyzwaniami w obliczu eskalacji konfliktu w regionie.