Europejskie miasta zjednoczone wspólnymi wyzwaniami: Manifest Burmistrzów drogowskazem ku lepszej przyszłości

Fot. PAP/ M. Moryl (1)

Europejskie miasta mają te same wyzwania

Mobilność, agenda klimatyczna, zmiany demograficzne i aktywizacja obywatelska to najważniejsze wyzwania, z którymi europejskie miasta będą mierzyć się w najbliższych latach – wynika z Manifestu Burmistrzów, opracowanego podczas Szczytu Burmistrzów Miast Hanzeatyckich – inicjatywy zorganizowanej po raz pierwszy w historii Zjazdu Hanzy.

14 czerwca podczas 44. Międzynarodowego Zjazdu Hanzy w Gdańsku ponad 50 burmistrzów i prezydentów miast z 14 europejskich krajów obradowało przy pięciu stolikach tematycznych dotyczących aktywizacji obywatelskiej, nawigowania zmianami demograficznymi, rozwiązań mobilności miejskiej, agendy klimatycznej oraz dziedzictwa hanzeatyckiego. Celem obrad było wypracowanie rekomendacji dla rozwoju lokalnych społeczności.

„Tematy wymyśliliśmy w Gdańsku, ale nasuwają się same jak w przypadku aktywizacji obywateli. Temat ważny dla Europejczyków chociażby w kontekście wyborów europejskich. Dlatego rozmawialiśmy nie tylko o wzmacnianiu lokalnych społeczności, ale też o zaangażowaniu europejskim” – podkreśliła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, która była gospodarzem stolika dotyczącego aktywizacji obywatelskiej.

Fot. PAP/ M. Moryl (5)

Celem obrad było opracowanie Manifestu Burmistrzów – 10-punktowego programu dotyczącego między innymi: rozwoju zrównoważonej mobilności, wzmocnienia aktywności obywateli, a także postaw proekologicznych; racjonalnej gospodarki zasobami wodnymi w planowaniu przestrzennym i urbanistyce; racjonalnej migracji jako odpowiedzi na problemy demograficzne oraz zachowania dziedzictwa hanzeatyckiego na rzecz rozwoju demokracji.

„Podzieliśmy się ciekawymi rozwiązaniami. Zainteresowało nas holenderskie „Right to Challenge” – prawo do podejmowania wyzwań. Polega na tym, że jeżeli jakaś aktywność, np. dom kultury, jest prowadzona przez miasto, a ktoś powie, że zrobi to lepiej i przedstawi plan, to wtedy miasto na określony czas daje takiej organizacji czy grupie ludzi prawo do poprowadzenia tej placówki” – wyjaśniła Aleksandra Dulkiewicz.

Dodała, że takie rozwiązanie jest wprawdzie ryzykowne, ale zarazem uczy odpowiedzialności i wychowuje do mechanizmów demokratycznych, a także pokazuje, że rządzenie miastem jest wyzwaniem, którym można dzielić się z mieszkańcami.

W myśl Manifestu Burmistrzów aktywizacja obywatelska ma inspirować obywateli do podejmowania decyzji i brania odpowiedzialności za swoje wybory. W zakresie mobilności miejskiej manifest postuluje dokonanie zmian w kierunku zrównoważonego i nie wykluczającego nikogo transportu miejskiego. Agenda klimatyczna skupiać powinna się na tworzeniu kompaktowych, energooszczędnych miast oraz wdrożeniu racjonalnej gospodarki wodnej. W ramach hanzeatyckiego dziedzictwa postuluje, aby miasta Hanzy poprzez wymianę poglądów, idei i rozwiązań stały się żywą szkołą demokracji.

Aktywni uczestnicy ze wszystkich sektorów: rząd, samorząd, organizacje pozarządowe i aktywiści pracujący dla wspólnego celu w manifeście pokazywani są jako dobre rozwiązanie w nawigowaniu po zmianach demograficznych.

W opinii Jolanty Murawskiej, od 1993 r. koordynatorki ds. Nowej Hanzy w Gdańsku, pomysł spotkania burmistrzów i prezydentów miast jest odpowiedzią na trudne tematy, jakie pojawiają się w Europie i które wymagają wypracowania drogowskazów dla przyszłej współpracy pomiędzy hanzeatyckimi miastami.

„Do Hanzy należą zarówno kilkunastotysięczne miasta, jak i kilkusettysięczne metropolie. Związek Hanzy to organizacja, dzięki której mniejsze miasta mogą skorzystać z doświadczeń większych, ale i te małe miasta też mają ciekawe rozwiązania i doświadczenia, którymi mogą się podzielić” – zaznaczyła Jolanta Murawska.

Dodała, że Zjazd Hanzy to również forum gospodarcze oraz forum Młodej Hanzy – grupy delegatów młodzieżowych miast hanzeatyckich, którzy dyskutują na temat wyzwań i problemów dotyczących sprawiedliwego handlu, przedsiębiorczości i zrównoważonego rozwoju.

  1. Międzynarodowy Zjazd Hanzy odbywał się w dniach 13-16 czerwca w Gdańsku. Na zakończenie Flaga Hanzy została przekazana burmistrzowi szwedzkiego miasta Visby – gospodarza przyszłorocznego zjazdu.

Imprezie towarzyszyło wiele wydarzeń otwartych dla mieszkańców Gdańska i turystów – w tym Jarmark Hanzeatycki na Targu Węglowym oraz specjalna edycja targów mody, designu i młodej sztuki „Bakalie i Hanza”, prezentująca najciekawsze pomorskie marki i projektantów.

Źródło informacji: PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *