Rządowa inicjatywa „Cybertarcza” ma na celu zwiększenie poziomu cyberbezpieczeństwa w jednostkach samorządowych. Jak poinformował minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, działania te obejmą m.in. wzmocnienie ochrony infrastruktury IT samorządów oraz podniesienie świadomości pracowników w zakresie cyberbezpieczeństwa.
Minister podkreślił rosnące zagrożenie ze strony cyberataków, wymierzonych m.in. w samorządy. Przypomniał o niedawnym ataku na PAP, który według ekspertów był dziełem rosyjskich służb. Infiltracja konta, z którego wysłano fałszywą depeszę, nastąpiła bez wiedzy pracownika PAP. Sposób działania sprawców wskazuje na rosyjskie pochodzenie ataku.
Gawkowski podkreślił, że „Cybertarcza” to nie tylko działania rządowe, ale również program skierowany do samorządów. Zachęcił jednostki samorządowe do skorzystania z dostępnych narzędzi i szkoleń, które pozwolą im lepiej chronić się przed cyberatakami.
W ciągu ostatniej doby do zespołu CSIRT NASK (zespół reagowania na cyberzagrożenia) wpłynęło 1790 zgłoszeń naruszeń cyberbezpieczeństwa, z czego zidentyfikowano 389 nowych incydentów. Dane te pokazują skalę problemu i podkreślają pilną potrzebę wzmocnienia cyberbezpieczeństwa w samorządach.
Ministerstwo Cyfryzacji apeluje do samorządów o podjęcie działań w celu ochrony swoich systemów informatycznych. Dostępnych jest wiele narzędzi i rozwiązań, które mogą pomóc w zabezpieczeniu infrastruktury IT i danych przed cyberatakami.
Samorządy odpowiadają za wiele kluczowych usług dla mieszkańców, takich jak dostarczanie wody, odprowadzanie ścieków czy transport publiczny. Awaria systemów informatycznych może sparaliżować te usługi i narazić mieszkańców na duże utrudnienia. Dlatego tak ważne jest, aby samorządy były odpowiednio przygotowane do cyberataków.
„Cybertarcza” to ważny krok w stronę zwiększenia cyberbezpieczeństwa Polski. Program ten ma na celu ochronę zarówno administracji rządowej, jak i samorządowej przed cyberatakami. Samorządy powinny aktywnie włączyć się w działania „Cybertarczy” i wykorzystać dostępne narzędzia i szkolenia, aby lepiej chronić swoje systemy informatyczne i dane.
Dodatkowe informacje o programie „Cybertarcza” można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Cyfryzacji: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja
Pamiętajmy, że cyberbezpieczeństwo to wspólna odpowiedzialność. Wszyscy, zarówno administracja publiczna, jak i firmy i obywatele, powinniśmy dbać o ochronę swoich danych i systemów informatycznych przed cyberatakami.