W Dzienniku Ustaw opublikowano jednolity tekst ustawy o stanie klęski żywiołowej, który obejmuje m.in. przepisy dotyczące szczególnych rozwiązań w zakresie usuwania skutków powodzi.
Zaktualizowana wersja uwzględnia zmiany wprowadzone ustawą z 21 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1717), a także przepisy obowiązujące do 13 stycznia 2025 r.
Ustawa określa zakres obowiązków i uprawnień organów administracji publicznej podczas stanu klęski żywiołowej. Kluczową rolę w zarządzaniu kryzysowym odgrywają wójtowie, burmistrzowie oraz prezydenci miast, którzy mają uprawnienia do wydawania poleceń:
W przypadku niewystarczających środków i sił własnych samorząd może nałożyć obowiązek świadczeń osobistych i rzeczowych.
Zgodnie z przepisami ustawy, w sytuacjach nadzwyczajnych władze mogą zobowiązać mieszkańców oraz przedsiębiorców do określonych działań, takich jak:
Przepisy zobowiązują również redaktorów naczelnych i wydawców do nieodpłatnego oraz niezwłocznego publikowania komunikatów związanych z działaniami mającymi na celu zapobieganie skutkom klęski żywiołowej lub ich usunięcie.