„Rzecz Samorządowa: Dane, które otwierają oczy. Informacje, które pobudzają do działania. Skuteczność, która przekracza oczekiwania.”

W Częstochowie ruszyła coroczna ewaluacja poprzedniej edycji Budżetu Obywatelskiego (BO). Mieszkańcy mogą do 16 lutego wypełniać anonimową ankietę online, w której mogą wyrazić swoje opinie i uwagi dotyczące realizacji XI edycji BO. To doskonała okazja, by wziąć udział w ocenie tego ważnego narzędzia współdecydowania o inwestycjach w mieście.

Ewaluacja Budżetu Obywatelskiego 2023 – Jakie projekty zrealizowano?

W 2024 roku zrealizowano 164 zadania Budżetu Obywatelskiego, w tym 139 projektów wybranych w głosowaniu oraz 25 projektów zrealizowanych dzięki oszczędnościom po zakończeniu realizacji zadań w poszczególnych dzielnicach. Łączna wartość zadań to prawie 8,9 mln zł. Do końca drugiego kwartału bieżącego roku zakończy się realizacja jednego projektu, który został przesunięty na 2025 rok – zaplecze szatniowe dla młodych sportowców na boisku przy ul. Lourdyjskiej, warte ponad 300 tys. zł.

Ankieta i wysłuchanie publiczne – Twoje zdanie się liczy!

Do 16 lutego mieszkańcy mogą wypełniać anonimową ankietę online, oceniającą minioną edycję Budżetu Obywatelskiego. Ankieta jest dostępna na stronie internetowej, a jej wyniki zostaną zaprezentowane podczas wysłuchania publicznego, które odbędzie się 18 lutego o godzinie 17:00 w sali sesyjnej Urzędu Miasta przy ul. Śląskiej 11/13. W trakcie spotkania odbędzie się dyskusja na temat ewentualnych zmian w procedurze Budżetu Obywatelskiego na kolejną edycję.

Przegląd realizacji zadań i dostępne materiały

Na portalu częstochowskiego BO dostępna jest mapa realizacji zadań poszczególnych edycji BO wraz z dokumentacją zdjęciową z zeszłorocznych projektów. Dzięki temu mieszkańcy mogą zobaczyć, jak zrealizowane zostały projekty w ich dzielnicach i ocenić ich wpływ na jakość życia w Częstochowie.

Wnioski z ankiety – szansa na poprawę

Podsumowanie wyników ankiety ewaluacyjnej oraz dyskusja na temat możliwych zmian to szansa na dalsze usprawnienie procedury Budżetu Obywatelskiego. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców, proces decyzyjny stanie się jeszcze bardziej transparentny i dostosowany do potrzeb społeczności.

Źródło informacji: UM Częstochowa

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *