Minister finansów Andrzej Domański ma wkrótce podjąć decyzję dotyczącą wypłaty subwencji dla Prawa i Sprawiedliwości (PiS). Zgodnie z nieoficjalnymi informacjami, minister Domański stanie przed trudnym zadaniem, balansując pomiędzy uchwałą Państwowej Komisji Wyborczej (PKW) a orzeczeniami Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE).
Decyzja ministra finansów – czy PiS otrzyma pieniądze?
Wg źródeł portalu Money.pl, najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest kwestionowanie przez ministra finansów decyzji PKW oraz orzeczeń Sądu Najwyższego (SN), co doprowadziłoby do odmowy wypłaty subwencji oraz dotacji dla PiS, które zostały już wcześniej zmniejszone. Oznaczałoby to utrzymanie obecnego stanu, w którym PiS otrzymał pomniejszoną dotację powyborczą oraz zmniejszoną ratę subwencji partyjnej wypłacaną raz na kwartał.
Ministerstwo Finansów i konieczność wyjaśnień od PKW
Nie wyklucza się także, że minister Domański wystąpi o wyjaśnienia do PKW odnośnie ostatniej uchwały i jej interpretacji. Zgodnie z wypowiedzią szefa PKW, Sylwestra Marciniaka, minister finansów powinien “niezwłocznie” wykonać decyzję PKW i wypłacić środki dla PiS. Zatem, decyzja Domańskiego może zapaść w najbliższych dniach, choć jak twierdzą źródła w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM), minister nie powinien się spieszyć i musi mieć pewność co do podejmowanej decyzji.
Kiedy poznamy decyzję?
Według polityków, decyzja ministra Domańskiego jest spodziewana w ciągu kilku dni. “Jestem przekonany, że minister nie wypłaci tych pieniędzy. Musi być sprawiedliwość” – twierdzi były wysoki urzędnik rządowy. “Premier Donald Tusk ogłosił, że ‘pieniędzy nie ma i nie będzie’, a minister Berek przygotuje odpowiednie usprawiedliwienie” – dodał polityk cytowany przez portal.
Ostrzeżenie dla ministra Domańskiego
Politycy koalicji ostrzegają ministra finansów przed ryzykiem odpowiedzialności prawnej. Jeden z polityków sugeruje, że jeśli decyzja Domańskiego nie będzie zgodna z przepisami, może on stanąć przed prokuratorem lub nawet przed Trybunałem Stanu.
Rozwiązanie w sprawie subwencji PiS
Z nieoficjalnych informacji wynika, że minister finansów najprawdopodobniej będzie opierał swoją decyzję na uchwale PKW z sierpnia, która obniżyła roczną subwencję PiS z 26 mln zł do około 15 mln zł. Jest to najbardziej realistyczne rozwiązanie, które pozwoli na dalsze transfery na konta PiS, jednak w zmniejszonej kwocie.