W środę 14 lutego, w 82. rocznicę przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową, Kielce uczciły pamięć Żołnierzy Niezłomnych. Uroczystości przed pomnikiem AK „Jodła” na Skwerze Stefana Żeromskiego zgromadziły kombatanów, przedstawicieli władz, wojska, organizacji pozarządowych i młodzież szkolną.
Naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, dr Robert Piwko, podkreślił wyjątkowy charakter Armii Krajowej:
Armia Krajowa łączyła ludzi o różnych poglądach i z różnych środowisk, których jednoczyła miłość do Ojczyzny i pragnienie odzyskania niepodległości.
Nawiązując do obchodzonego tego samego dnia święta zakochanych, dr Piwko przypomniał o kampanii IPN-u, która zachęca do mówienia o miłości do Polski w kontekście AK:
Czynniki łączące ludzi w AK wynikały właśnie z miłości do Polski. Dziś również powinniśmy tym uczuciem darzyć kraj, w którym żyjemy, jego hymn i barwy narodowe.
Uroczystość zakończyła się złożeniem wieńców i zapaleniem zniczy.
Dlaczego pamięć o Armii Krajowej jest tak ważna?
- Symbol odwagi i ofiary: AK była największą podziemną armią w Europie podczas II wojny światowej. Żołnierze AK walczyli z okupantem niemieckim i sowieckim, narażając życie w imię wolności Polski.
- Wyraz jedności Polaków: AK scaliła różne siły polityczne i konspiracyjne, stając się symbolem zjednoczenia w walce o niepodległość.
- Fundament dzisiejszej Polski: Na odwadze i ofierze żołnierzy AK zbudowana została dzisiejsza niepodległa Rzeczpospolita.
Dodatkowe informacje:
- W poście warto dodać zdjęcia z uroczystości.
- Można też zamieścić krótki film z fragmentami przemówień lub wypowiedzi kombatantów.
- Warto udostępnić post na innych portalach społecznościowych, aby dotrzeć do szerszego grona odbiorców.
Pamiętajmy o Żołnierzach Armii Krajowej i ich heroicznej walce o wolność Polski!
Źródło: Delegatura IPN w Kielcach
#AK #ArmiaKrajowa #Pamiętamy #Kielce #IPN