12 czerwca odbyło się spotkanie Zespołu ds. Energii, Klimatu i Środowiska Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, podczas którego omówiono trzy projekty aktów prawnych oraz poruszono inne istotne kwestie.
Projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw
Głównym celem projektu jest wprowadzenie Miejskich Planów Adaptacji. Samorządy zgłosiły wiele uwag, dotyczących m.in. relacji z innymi dokumentami strategicznymi oraz wymogów dotyczących powierzchni biologicznie czynnej. Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie przychyliło się do większości uwag, sugerując jedynie obniżenie wskaźnika powierzchni biologicznie czynnej. Ustalono, że do końca tygodnia ministerstwo prześle uzgodniony projekt z odniesieniem do uwag samorządów, a jeśli to nastąpi, 19 czerwca odbędzie się kolejne spotkanie w tej sprawie.
Projekt ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw
Projekt ma na celu rozwój energetyki prosumenckiej oraz dostosowanie przepisów do regulacji UE. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło ogólne założenia projektu, podkreślając, że wprowadzenie prosumenta wirtualnego jest możliwe dopiero po wdrożeniu Centralnego Systemu Informacji rynku energii (CSIRE).
Projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska zmieniającego rozporządzenie w sprawie wzoru nalepki dla pojazdów uprawnionych do wjazdu do strefy czystego transportu
Zespół pozytywnie zaopiniował projekt, a ministerstwo zapowiedziało uwzględnienie uwagi dotyczącej uwzględnienia w oznaczeniu mieszanych rodzajów paliw zasilających auta.
Sprawy różne
Unia Metropolii Polskich zaapelowała o zajęcie się przez ministerstwo klimatu kwestiami dotyczącymi:
- zaliczania żużli i popiołów do wskaźników przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych;
- planowanych prac legislacyjnych wynikających z art. 17 ust. 15 Dyrektywy budynkowej;
- informacji o wysokości środków finansowych wynikających z ustawy wdrażającej tzw. dyrektywę SUP.
Związek Powiatów Polskich poinformował o dokumentach, w których zadania z zakresu ustawy Prawo łowieckie nazywane są zadaniami zleconymi z zakresu administracji rządowej, co budzi wątpliwości w związku z brakiem przedstawicieli samorządów w zespole ds. prawa łowieckiego.
ZPP poruszył również kwestię powołania przy Ministrze Klimatu i Środowiska zespołu ds. ochrony drzew i krzewów, prosząc o informację o planowanych działaniach.
Na koniec zaapelowano o udział przedstawiciela kierownictwa resortu w posiedzeniach zespołu.