Sondaż CBOS dla PAP przeprowadzony w maju 2024 roku pokazuje, że zdecydowana większość Polaków uważa, iż członkostwo w Unii Europejskiej ma pozytywny wpływ na bezpieczeństwo naszego kraju.
Kluczowe wnioski:
- 78,2% ankietowanych stwierdziło, że obecność Polski w UE wpływa pozytywnie na bezpieczeństwo.
- Wyborcy partii lewicowych i centrolewicowych są najbardziej skłonni do wyrażania pozytywnych opinii (odpowiednio 100% i 96% pozytywnych odpowiedzi).
- Nawet wśród zwolenników Konfederacji, partii często krytykującej UE, 59% pozytywnie ocenia wpływ członkostwa na bezpieczeństwo.
- Wśród wyborców Prawa i Sprawiedliwości najmniej osób dostrzega pozytywny wpływ (55% pozytywnych odpowiedzi, 36% negatywnych).
Wyniki sondażu mogą zaskakiwać:
- Konfederacja, otwarcie krytykująca UE i opowiadająca się za „Polexitem”, ma więcej zwolenników pozytywnego wpływu członkostwa na bezpieczeństwo niż PiS.
- PiS, oficjalnie popierający członkostwo w UE, ma najmniejszy odsetek pozytywnych opinii wśród swoich wyborców.
Możliwe interpretacje:
- Różnice w opiniach mogą odzwierciedlać zróżnicowane postrzeganie zagrożeń bezpieczeństwa i sposobów ich zwalczania.
- Zwolennicy Konfederacji mogą dostrzegać korzyści płynące ze współpracy wojskowej i bezpieczeństwa w ramach UE, pomimo krytyki innych aspektów Wspólnoty.
- Część zwolenników PiS może uważać, że obecność Polski w UE nie zapewnia wystarczającego bezpieczeństwa lub, że UE nie działa wystarczająco zdecydowanie w kwestiach dla nich ważnych.
Należy pamiętać:
- Sondaż jest tylko jednym z badań opinii publicznej i niekoniecznie odzwierciedla poglądy wszystkich Polaków.
- Opinie na temat bezpieczeństwa i członkostwa w UE mogą być złożone i zależeć od wielu czynników.