Komisja Finansów Publicznych przyjęła w środę projekt ustawy przesuwającej obowiązkowe wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) z 1 lipca 2024 r. na 1 lutego 2026 r.
Głównym argumentem za przesunięciem terminu jest nieprzygotowanie systemu KSeF, a także samych przedsiębiorców do jego obsługi. Wiceminister finansów Jarosław Neneman podczas pierwszego czytania projektu w Sejmie alarmował, że system jest nieskalowalny i nie ma technicznej możliwości jego wdrożenia 1 lipca br..
Dodatkowo, audyt wykazał liczne wady KSeF, co w przypadku jego uruchomienia mogłoby doprowadzić do paraliżu w wystawianiu i odbieraniu faktur VAT.
Projekt ustawy nie zawiera poprawek, jednakże upoważnia biuro legislacyjne do wprowadzenia zmian redakcyjnych. Teraz trafi on do drugiego czytania w Sejmie.
Przesunięcie terminu wdrożenia KSeF jest odpowiedzią na liczne apele przedsiębiorców. Brak zmiany przepisów mógłby negatywnie odbić się na gospodarce, zmuszając firmy do korzystania z niestabilnego i niedopracowanego systemu.
Nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw przewiduje również inne udogodnienia dla podatników w związku z wdrożeniem KSeF.
Ważne informacje:
- Obowiązkowe stosowanie KSeF zostało przesunięte z 1 lipca 2024 r. na 1 lutego 2026 r.
- Powodem przesunięcia jest nieprzygotowanie systemu i przedsiębiorców do jego obsługi.
- Ustawa przewiduje również inne udogodnienia dla podatników w związku z wdrożeniem KSeF.
Więcej informacji na temat Krajowego Systemu e-Faktur można znaleźć na stronach internetowych:
- Ministerstwa Finansów: https://www.gov.pl/web/premier
- Krajowej Administracji Skarbowej: https://www.podatki.gov.pl/e-urzad-skarbowy/